вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

За дрвта што ќе се садат на местото на Ќосето, Град Скопје ќе потроши 650 илјади евра

Град Скопје ќе набави дрва од видот „Гинко“ во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

Ова денеска го сопшти градоначалникот Петре Шилегов на прес конференцијата на која соопшти дека на местото на отстранетиот споменик на Ќосето ќе се насади дрво од овој вид.

Гинко (науч. Ginkgo biloba) е дрво кое потекнува од пред 225 милиони години, а во леденото време тоа успеало да преживее само во Кина. Гинкото се одликува со голема отпорност на екстремни услови (отрови, загадувачи, радијација, инсекти итн.). Цената на едно дрво Гинко изнесува околу 5000 денари во зависност од староста и висината

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top