понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Тинејџер со иста пушка како на монструмот од Флорида се заканувал дека ќе пука во училиште

Полицијата во Мичиген го уапсила 17-годишниот Кален Шејфер кој се заканувал дека ќе пука во училиште.

Тој на сослушувањето рекол дека само се шегувал. Меѓутоа, за време на претрес во неговиот дом пронајдена е пушка АР-15. Да потсетиме дека пушка од истиот модел поседувал и Николас Круз, кој на 14. февруари уби 17 лица во средно училиште во Флорида.

Иако закаите биле уаптени неколку дена после масакрот во Флорида, во полиција било пријавено неодамна. Полцајците веднаш реагирале, за да не се случи пропуст како со случајот на Круз.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top