вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

Kосовското УЧК во Македонија ќе ја одбележи десетгодишнината од независноста на Косово

По повод одбележувањето на 10-годишнината од независноста на Косово, Организацијата на воените ветерани на Ослободителната војска на Косово (УЧК), во присуство на поранешниот генерален командант на Ослободителната национална армија, Али Ахмети и заменик премиерот на Република Македонија, Хазби Лика, ќе ја додели благодарници на сите учесници од Република Македонија во Ослободителната војна на Косово.

-Настанот ќе се одржи во четврток, 22 февруари 2018 година, во Домот на културата во Тетово, во 13.00 часот. Ве очекуваме!”, се вели во соошштението на ОВВ УЧК на Косово.

-Му благодам на премиерот Зоран Заев за создавање демократско и еднакво општество. Ние ветиме и го реализираме концептот за едно општество за сите. Владата одобри: – Основање на државна телевизија на албански јазик со 24 часовно емитување, – Основање на радио на албански јазик со 24-часовно емитување, – Основање на државен сателитски канал со 24 часовно емитување на Албански јазик! напиша MиликијеХалими – градоначалник на Општина Арачиново.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top