петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 115 ново

Во последниот викенд стрелките се поместуваат за час нанапред: Летно сметање на времето

Во последниот викенд од март 2018-та година, ноќта во 2 часот меѓу 24 и 25 ти март започнува летното сметање на времето.

Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот ќе се смета како да е 3 часот.

Преминување на времето од зимско кон летно и обратно за првпат е направено во 1916-та година во државите на северот во Европа, а денес е пракса во 70 земји од светот.

Европските земји веќе се подготвуваат за конечно укинување на оваа практика. Повеќе за тоа, прочитајте на следниот линк.

извор: vrabotuvanje.com.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top