петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 117 ново

Чејку: Македонија ќе биде трета држава на Албанците

Поранешниот албански амбасадор во Косово и Македонија, Арбен Чејку, даде смела изјава дека по 10 години ќе има три албански држави во регионот, пренесуваат албанските медиуми.

Чејку вели дека во 2028 година предвидува дека освен Албанија и Косово, ќе има и уште една албанска држава, таа на Албанците во Македонија.

– Сега веќе државотворноста на Албанците во Македонија е реалност и настаните таму ме натераа да сфатам и да предвидам дека по 10 години ќе имаме трета држава на Албанците, рече Чејку.

Според него, иако ја одбележале десетгодишнината од независноста на Косово, албанското прашање сé уште не е целосно решено, бидејќи се уште не им е дадено целосно право на Албанците во Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top