вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

Во Војводина направен најдолгиот колбас на светот (фото)

Во селото Турија во близина на војводинскиот град Србобран, вчера беше претставен најдолгиот колбас на светот ­ долг вкупно 2.034 метри и тежок 2,5 тони.

Колбасот, со кој мајсторите од Турија сакаат „да го поправат“ својот Гинисов рекорд за најдолг колбас поставен во 2013 година, беше презентиран во рамки на манифетацијата „Туриска колбасијада“, што традиционално секоја година се одржува во ова село во Војводина.

Џиновскиот колбас замотан во целофан на 34­-та „Колбасијата“ беше донесен со трактор и во придружба на тамбураши.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top