понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Георгиевски: Името Македонија повеќе ја загрозува Бугарија отколку било која географска додавка

Зачестените изјави од бугарски политичари и аналитичари дека Бугарија нема да прифати име со географска одредница која ги загрозува нивните интереси е непринципиелен притисок затоа што се изнесува по 25 години откако е почнат спорот и влегува во завршница, смета поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски.

– Конечно, која било географска додавка помалку ја загрозува Бугарија од полното име Македонија што тие први во светот го признаа. (нека ги прочитаат аргументите на Грците, важат и за нив). Како тоа 25 години молчат на политиката на грчкото монополизирање на името Македонија?, напиша Георгиевски на неговиот Фејсбук профил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top