вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 68 ново

Уште еден скандал во Годишната програма на Министерството за култура: За Институтот за духовно наследство на Албанците 150.000 денари, за Институтот за фолклор за проект за Власите 20.000 денари!

Од Институтот за фолклор, етномузиколог реагира на распределбата на сретствата од Годишната програма на Министерството за култура. Имено, на Институтот за духовно наследство на Албанците им се доделени 150.000 денари, додека на Институтот за фолклор за проект за Власите 20.000 денари!

-Валоризација на двогласното албанско полифоно пеење во Кичевскиот регион…побарани 130.000, добиени 150.000

ЈНУ ИНСТИТУТ ЗА ФОЛКЛОР „МАРКО ЦЕПЕНКОВ“ – СКОПЈЕ
Елаборат за валоризација на традиционалното Влашко пеење во Р.Македонија…побарани 40.000, добиени 20.000

Ете така, за иста работа, ама не е иста изгледа!!!!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top