понеделник, 15 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

МЕПСО демантира дека има вина во прекинот на струја во Лисиче

MЕПСО во целост ги отфрла како невистинити изјавите и произволни и неточни пишувањата во кои се наведува дека вчера имало прекин во снабдувањето со електрична енергија во и од трансформаторската станица 400/110 kV „Скопје 4“.

На преносната мрежа на МЕПСО во целиот скопски регион вклучително и ТС „Скопје 4“ немало никакви прекини ниту била предизвикана безнапонска состојба во ниту еден момент. Сите елементи во мрежата се целосно функционални и сите потрошувачи на преносната мрежа се снабдувани редовно и навремено со квалитетна електрична енергија без ниту еден прекин. Доколку постоеле прекини во снабдувањето одговорите треба да се побараат кај Оператотор на дистрибутивниот систем.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top