сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 8 ново

Сообраќајот отежнат, прекини и забрани на дел од патиштата

Западните делови од земјава беа зафатени од снежни врнежи. Најмногу снег падна во Mаврово, се формира снежна покривка од 71 сантиметар, половина метар има во Лазарополе, Крушево и Tетово.

На планинскиот превој Ѓавато изутрината е укината забраната за тешки товарни возила, но повторно е во прекин сообраќајот на делницата Маврово- Дебар поради снежната лавина.

Забрани има и на потегот Струга- Ќафасан, Стража- Село Колари, и на преминот Буково. Укината е забраната за тешки товарни возила на Пресека.

Од УХМР известуваат дека изутрината снег паѓа во Крива Паланка, Попова Шапка, во Свети Николско и во југоисточна Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top