сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 50 ново

Нов закон: Сите граѓани се донатори на органи

Холандските сенатори денеска го изгласаа законот според кој секој полнолетен државјанин е донатор на органи .

Kлучот од овој закон ќе бидат само оние граѓани кои децидно ќе се изјаснат дека не сакаат да бидат донатори .

Законот беше изгласан со тесно мнозинство во Горниот дом на парламентот , додека истиот предлог закон лани беше усвоен во Долниот дом со само еден глас разлика.

Сенаторката Пија Дијкстра објасни дека законот е сличен на оние во Белгија и во Шпанија и дека секој граѓанин над 18 годишна возраст , кој не е регистриран како донатор , ќе добие писмо во кое ќе треба да се изјасни да ги донира своите органи по смртта .

Оние кои нема да се изјаснат ќе бидат автоматски сметани за донатори , се додека не одговорат дека имаат причина потади која би биле избришани од регистерот .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top