вторник, 21 август 2018 | Вести денес: 1 ново

Продавале дрога на малолетници преку Фејсбук: Меѓу уапсените и дете од 14 години

Тужителите на мексиканската сојузна држава Сонор соопштиле дека 9 лица се уапсени поради сомнеж дека нуделе дрога на малолетници преку Фејсбук и други апликации за допишување.

Наведено е дека се уапсени осум момчиња, на возраст од 20 до 23 години, како и едно 14 годишно момче, пренесува АП.

Тужителите наведуваат дека успсените им продавале на малолетниците марихуана и метамфетамин, а по пат на апликациите преку кои се допишувале ги делеле своите ценовници.

Потенцијалните купци одговарале на поракате и така се договарале за примопредајата на нелегалните супстанци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top