понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 78 ново

Железничка несреќа во Австрија: Има повредени и мртви

Во судар на два патники воза во близина на местото Никласдорф во австриската покраина Штаерска, загина една жена, а повредени се 22 лица.

Жената која загина најверојатно беше патничка во возот кој се сообраќаше од Грац кон германскиот град Сарбрикен.

Во железничката несреќа се судрија воз на Еуросити, што сообраќаше од Грац кон Сарбрикен и локален воз. Меѓу повредените има и три деца.

При сударот неколку вагони излетаа од шините.

Се уште не е позната причината за железничката несреќа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top