вторник, 21 август 2018 | Вести денес: 1 ново

Планинарите на Кајмакчалан се бореле со ветер од 150 километри на час (ВИДЕО)

Планинарите кои беа пронајдени мртви на врвот Кајмакчалан имале сериозни проблеми пред да се случи трагедијата.

Групата од неколку луѓе кои го искачувале врвот против себе го имале разорниот ветер од 150 километри на час и температура од минус 20 степени.

#150kmph #minus20C #GodHelpUs

A post shared by Vlado Bosnjakovski (@vlado_ftw) on

28-годишната Калина Велевска и 35-годишниот АлександарМиновски загинаа по бурата која ги зафатила на планината Ниџе. Најверојатно, од силниот ветер паднале во дол по што на лице место починале.

Со помош на хеликоптер, 3 возила и 13 лица од службата за спасување, двете тела се извлечени и однесени во болница каде е констстирана смрт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top