среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

Совршенство: Тројниот аксел на Мираи Нагасу во Пјонгчанг (видео)

Американката Мираи Нагасу која на ЗОИ во Пјонгчанг се натпреварува во уметничко лизгање изведе совршен троен аксел, едно од најтешките движења во овој спорт.

Таа е прва Американка низ историјата која успеала ова да го направи на Зимски олимписки игри, а само трета во ерата на овој спорт.

За жал, тимот на САД освои бронзен медал, а пред нив беа Русите и шампионите од Канада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top