сабота, 18 август 2018 | Вести денес: 90 ново

Јубилеј: Две години од последниот пенал против Барселона

Лидерот во Ла Лига, Барселона, ќе забележи јубилеј од две години откако е досуден удар од 11-метри против „каталонците“ во шпанскиот шампионат, велат статистичките податоци мадридското издание „Марка“.

За последно судиите свирнаа пенал против „блаугарана“ на 14 февруари 2016 година. Сепак, Селта не го искористи изедначувањето на Џон Гуидети од белата точка и дуелот заврши со 6-1.

Во следните 76 натпревари против „каталонците“, не беше досудена најстрога казна, што е речиси две цели сезони.

Интересно, засега, во шпанската елита се досудени вкупно 224 пенали, но ниту еден од нив не беше против „каталонците“.

За споредба, против вечниот ривал на Барселона, Реал Мадрид во овој период се досудени 8 удари од белата точка. Валенсија и Селта се на врвот по овој показател, чии ривали реализираа 18 пенали против нив за тој период.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top