недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 39 ново

Умерен земјотрес го погоди западниот дел на Франција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, денеска го потресе западниот дел на Франција.

Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19 километри од местото Фонтен Ле Конт.

Станува збор за најсилен земјотрес во тоа подрачје од април 2016 година

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top