недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 52 ново

Пронајдена црната кутија на рускиот авион што се урна вчера

Спасувачките екипи ја пронајдоа црната кутија на авионот Ан-148, кој вчера се урна во подрачје југоисточно од Москва, информира шефот на регионалниот директорат на руското Министерство за вонредни ситуации Сергеј Полетјкин.

– Црната кутија со параметрите на летот е пронајдена во 18-от сектор од операцијата за пребарување. Меѓудржавниот воздухополовен комитет (ИАК) работи на потврдување и идентификација на уредот, рече Полетјкин.

Авион на руската компанија „Саратов ерлајнс“, во кој имало 65 патници и шест членови на екипаж, вчера се урна југоисточно од Москва.

Авионот летал кон Орск, град што се наоѓа во близина на границата меѓу Казахстан и Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top