сабота, 18 август 2018 | Вести денес: 53 ново

Сите овојувачи на медали од вториот ден на ЗОИ 2018

На вториот ден на Зимските олимписки игри во Пјногчанг беа поделени 18 медали, од кои по 4 освоија Канада и Норвешка.

Еве и кои се освојувачите по денешното комплетирање на 6 финални натпревари:

Сноубординг, „слоупстајл“, мажи:
1. Редмонд Џерард (САД) -87,16 поени
2. Макс Паро (Канада) – 86.00
3. Марк Мекморис (Канада) – 85.20

Крос-кантри скијање, 30 км скиатлон, мажи
1. Симен Хегстад Кругер (Норвешка) – 1:16: 20,0 часа
2. Мартин Јонсруд Сундби (Норвешка) – 1:16:28.0
3. Ханс Кристер Холунд (Норвешка) – 1:16: 29.9

Брзо лизгање, 5.000 метри, мажи:
1. Свен Крамер (Холандија) – 6:09.760 минути, олимписки рекорд
2. Тед-Јан Блуме (Канада) – 6:11.616
3. Свере Лунде Педерсен (Норвешка) – 6:11.618

Биатлон, спринт на 10 километри, мажи:
1. Арнд Пајфер (Германија) – 23:38.8 минути (0 + 0 грешки во пукањето)
2. Михал Крачмар (Чешка) – 4,4 секунди (0 + 0)
3. Доминик Виндиш (Италија) – 7,7 секунди (0 + 1)

Санки, единечни, мажи:
1. Дејвид Глајршер (Австрија) – 3:10.702 минути
2. Крис Маздзер (САД) – 3:10.728
3. Јоханес Лудвиг (Германија) – 3:10.932

Ски-слободен, жени:
1. Перин Лафон (Франција) – 78,65 поени
2. Жастин Дафур-Лапоан (Канада) – 78.56
3. Јулија Гајшева (Казахстан) – 77.40.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top