среда, 15 август 2018 | Вести денес: 71 ново

Ново задолжување на Министерство за финансии за 36 милиони евра (фото)

Министерството за финансии планира во вторник да се задолжи за нови 36 милиони евра преку нови аукции. Министерството од банките ќе побарува заем преку 12 месечни записи, 3 годишни, 5 годишни и 15 годишни обврзници.
Покрај половина милијарда евра еврообврзница за која Министерството се задолжи во јануари, истиот месец и на домашен пазар Финансии се задолжи за 98 милиони евра. Ова значи дека долгот по глава на жител само во јануари се зголемил за околу 290 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top