четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 75 ново

Ако пиете топол чај или кафе ризикувате да заболите од оваа болест

Ако сакате кафе, сигурно сакате да го пиете топло, особено во зимските денови. А дали ќе продолжите со тоа и после ова сонзание?

Неодамнешно истражување покажало дека луѓето кои сакаат да пијат врел чај или кафе сериозно го загрозуваат своето здравје. Имено, како што велат научниците, тие имаат пет пати повеќе шанси да заболат од рак на грлото доколку со врелиот чај или кафе уживаат и пиејќи алкохол или во пушењето цигари.

Во спортивно од тоа, научниците заклучуваат, луѓето кои конзумираат алкохол и тутун имаат двојно помалку шанси да заболат од овој вид рак доколку чајот или кафето ги пијат ладни.

-Ова истражување доведува до заклучок дека поради превентива од рак на грлото треба да се воздржувате од внсување врели пијалоци во себе, као и алкоол и цигари – вели доктор Џун Лив од Националната научна фондација во Кина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top