сабота, 18 август 2018 | Вести денес: 90 ново

Милошевиќ ја купи за 2 000 марки, а сега неговата вила вреди неколку милиони евра (фото галерија)

Слободан Милошевиќ се пресели на улицата Толстојева 33 на почетокот на 1990 година, а оваа куќа не престанува да ја интригира јавноста со години. Еве како изгледа внатре по реновирањето…

Се уште се шпекулира кој би можел да го купи, а пред три години српските медиуми објавија информации дека заинтересиран за купување е Чазим Османи.

Наводно бизнисменот Османи преку поранешниот министер дошол до информации дека луксузната куќа на Милошевиќ на Толстоева 33 била на продажба три години, па затоа сериозно се загреал за купување.

Имотот на које сега сместена вилата на Милошевиќ пред втората светска војна му припаѓаше на Геци Кон, познатиот предавник пред Втората светска војна. Тој го купил имотот во Дедиње за своите две сестри. Семејството Koн беше стрелано во есента 1941 година, а по завршувањето на војната, имотот беше запленет и национализиран, како и издавачката империја на Геце Кон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top