недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 39 ново

Силен земјотрес почувствуван во Дојран

Пред неколку минути земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер го погоди Дојран.

Епицентарот на земјотресот се наоѓа на 11 километри источно од Дојран и беше на длабочина од 5 километри.

Инаку, претходната недела имаше и два послаби земјотреси со јачина од 2.2 и 2,5 степени кои беа почувствувани во Скопје.

Во хрватски Сплит, пак, во саботата имаше еден посилен земјотрес со јачина од 4,7 степени по Рихтер и на длабочина од само 2 километри кој навистина ги исплаши граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top