четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 72 ново

Супер оружјата на иднината – опасни за противникот, но и за цивилизацијата

Германското издание Bild објавува серија написи на новинарот Никлас Рензо за супер оружјата од различни епохи. Последната е за перспективните системи во наредните години под наслов Unsichtbare Laser und Intelligente Kampfroboter: Die Superwaffen der Zukunft (Невидлив ласер и интелигентен боен робот: супер оружје на иднината.

Поради вонредно големиот обем на публикацијата ви пренесуваме резиме, како некои од популарните оружја ќе бидат означени само.

Пренесувачки топ (железнички)

Идејата за топови е над 100 година. Сепак исполнувањето наидува на големи потешкотии и компликации. Принципот е на две шини да се поднесе оружјето, а поставено врз нив проектилот забрзува четири пати повеќе од обично. Ова му дава вонредна голема далечината (над 200 км) и моќ дури да биде истрелан без полнеж. Главниот недостаток е високата потрошувачка на енергија, а поради загревањето често морале да ги менуваат шините. Американците експериментирате со проектот Innovative Naval Prototype. Конструкторите сметале дека нивното оружје ќе ги измени правилата на играта, но тоа не се случило. Програмата е суспендирана.

Ласер

Ласери се типично оружје на научната фантастика. Тие се наречени оружјето на иднината, откриени се пред повеќе од 50 година. Проблемот сепак е во обезбедување на моќност на зракот. САД и Велика Британија речиси не кријат напредок. Кина и Русија ги задржуваат своите достигнувања. Всушност ласерот е добро насочен кохерентен сноп (постојана фаза) светлина, монохроматичен (со еднаква должина, односно со иста боја) и голема осветленост.

Маскирање

Тековните маскирни системи се базираат на различни принципи и ги мамат средствата за откривање со помош на нивната конструкција или користени материјали. Средството за маскирање копирање на животната средина создава впечаток за невидливост на заштитен објект се нарекува активен или термооптичка камуфлажа. Тој веќе постои-видео систем проектира слика на околниот пејзаж над заштитениот објект.

Поле за напојување

Енергетски полиња во иднина ќе ги заштитат тенковите, бродовите и авионите од непријателски оган. Воениот оддел на Боинг веќе го разгледа проблемот и во 2015 година го пријави првиот патент во оваа ветувачка област. Предложениот принцип на заштита на објектот користи сензори и специјални средства за заштита. При откривање на проектилот што се приближува, автоматски се издава команда со ласерски и микробранови емитери за да создаде облак од плазма. Овој облак според неговата температура, густина итн., мора да биде материјално различен од околниот простор, поради што летачкиот проектил ќе се соочи со различни товари и ќе биде уништен. По справувањето со заканата, системот веднаш се исклучува.

Борбени костими и егзоскелети

Мравката, благодарение на хитинската ’кожа, може да носи товар 60 пати потежок од себе. Егзоскелетите ќе имаат иста улога кај луѓето. Bild забележува дека егзоскелетите повеќе не се само сон. Јапонскиот Универзитет Цукуба веќе го презентираше егзоскелетот на Хибридната асизиција екстремитет (HAL), кој му овозможува на лице да носи 5 пати повеќе тежок товар од обичниоЛокхид Мартин го создаде системот за човечка универзална носивост (HULC) за подобрување на физичките способности на војниците. Производот е во фаза на тестирање и обработка.

Роботи-војници

Според Њујорк тајмс, Пентагон инвестираше 18 милијарди долари во развојот на нови роботски системи. САД немаат избор, бидејќи има извештаи дека Русија и Кина вложуваат во робототехниката значителни средства и имаат постигнато значителни резултати. Во 2015 година, неколку стотици научници од целиот свет потпишаа отворено писмо во кое ги критикуваа воените роботи-технолошки системи. Тие предупредуваат дека дури и наједноставните интелектуални системи можат да предизвикаат трка во вооружување. Пред американската команда стои дилемата колку слобода може да и се даде на автоматика и кои решенија треба да останат за луѓето.

Ју-71

Една од најважните иновации во руската армија е хипер-звучниот авион Ју-71, создаден според проектниот код 4202. Според Никлас Рензо, ова летало може да развива брзина до 11 илјади км/час. Тоа е беспилотно летало со ударна моќ односно тоа е систем: оружје со нуклеарна боева дел. Според воени експерти, Русија го извршила првиот старт на апарат на 26 февруари 2015 година. Најголемата опасност од Ју-71 е во комбинацијата брзина и маневрирањето. Обичните системи за ПРО можат да пресретнуваат само цели, летачки објекти по предвидливи траектории. Тие ги пресметуваат нивните параметри и утврдува од каде и дава можност да истрела противракета и каде таа треба да се насочи. До 2025 година, Русија се потпира на податокот дека најмалку 20 такви комплекси ќе добијат руските воени сили.

Нанороботи

Префиксот нано- произлегува од грчкиот збор џуџе. Еден нанометар е милијардити дел од метар или милионски милиметар. Американскиот физичар Луис Дел Монте неодамна претстави книга за нанотехнологијата во воената сфера Nanoweapons: A Growing Threat To Humanity во која објаснува зошто нанотехнологијата по својот потенцијал го надминуваат дури нуклеарното оружје. Нано-оружјето може да го уништи човештвото до крајот на 21 век.

Вештачка интелигенција

Целта е едноставна: создавање на вештачки системи, способни да размислуваат и да донесат сопствени одлуки, а по претпоставка тие треба да се корисни за луѓето. Многу научници, сепак, сметаат дека тоа претставува ризик за цивилизацијата, ако се изгуби контролата над оружјето кое ќе биде целосно контролирано од вештачка интелигенција, и луѓето нема да ја донесат конечната одлука.

Вселенски бродови и вселенски станици

Прво САД се обидува да изнесе оружје во вселената: и тоа на почетокот на 80-тите години тие ја започнаа програмата Strategic Defense Initiative, според која орбиталната станица со ласерско оружје ќе ги уништува советски балистички проектили. Програмата е запрена. Не се знае дали Русија и Кина прават нешто во оваа област. Според Bild, човештвото засега е далеку од создавање на целосни воени вселенски бродови. Според Договорот за истражување и користење на вселената, во орбита околу Земјата не може да се има нуклеарно оружје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top