среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Листа на уметници со најмногу освоени Греми награди на сите времиња (видео)

Во текот на 60 години постоење на наградата Греми, Златната грамофонска статуа се најде во рацете на највлијателните музичари во историјата.

Бројни познати продуценти, композитори, но и изведувачи го добија ова престижно признание.

„Business Insider“ состави листа, која ја сочинуваат 21 уметник со најмногу освоени Греми награди на сите времиња.

Пол Мекартни – 18 награди

Јо-Јо Ма – 18 награди

Арета Френклин – 18 награди

Тони Генет – 18 награди

Брус Спрингстин – 20 награди

Ал Шмит – 20 награди

Пет Метини – 20 награди

Хенри Манчини – 20 награди

Кание Вест – 21 награда

Џеј Зи – 21 награда

Винс Гил – 21 награда

У2 – 22 награди

Чик Кореа – 22 награди

Бијонсе – 22 награди

Џон Вилијамс – 23 награди

Стиви Вондер – 25 награди

Владимир Хоровиц – 25 награди

Пјер Були – 26 награди

Алисон Краус – 27 награди

Квинси Џоунс – 27 награди

Џорџ Солти – 31 награда

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top