понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 47 ново

Какви чизми носеше Путин пред да влезе во смрзнатата вода?

Претседателот на Русија Владимир Путин влезе во светени води согласно традицијата за Богојавление, но она што сите се прашуваат е какви чизми носеше пред да се спушти во смрзнатата вода?

Станува збор за чизми изработени од природна овча волна, кои не пропуштаат вода, познати како валенки.

После овие фотографии, традиционалните руски чизми валенки, би можеле да станат хит во светот.

Во Русија се популарни поради големиот студ, но после фотографијата на Путин, за валенките владее голем интерес.

Традиционалните валенки своевремено ги носеле и царот Петар и Сталин, а во Русија се изработуваат дури во 37 фабрики.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top