недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 45 ново

Децата жртви на семејно насилство ќе бидат обештетени

Децата жртви на семејно насилство ќе бидат обештетени, одлучи Владата на денешната седница.

Одлуката е донесена на предлог на Министерството за правда.

– На денешната седница е разгледана и усвоена информацијата за програма за обесштетување дете кое е жртва или е оштетено со дејство кое со закон е предвидено како кривичнo делo на насилство и на други акти на индивидуално или групно насилство за 2018 година, соопшти владината прес-служба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top