петок, 17 август 2018 | Вести денес: 2 ново

Пронајдена недопрена кралска гробница во Сибир

Археолозите кои работат во јужниот дел на Сибир пронајдоа недопрени замрзнати гробници каде што има можност да се закопани припадници на кралското семејство Ситијана.

Оваа гробница постои веќе 2800 година и поголема е од фудбалски терен,а се смета дека е најстара и најголема во регионот.Иако Ситијаните не граделе населби,позади себе оставиле бројни гробници исполнети со накит,оружје,злато,богато декорирани садови и многу други предмети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top