петок, 17 август 2018 | Вести денес: 2 ново

Полицијата со солзавец спречила физичка пресметка на Грци со Македонци на протест во Мелбурн (видео)

Грчка организација во Мелбурн вчера организирала протест под мотото „Не за продажба на името Македонија и Македонија секогаш ќе биде грчка“. На протестот со транспаренти и грчки знамиња, се извикувало „Македонија е грчка“, „Скопјани“, а учествувале над 2000 луѓе.

За време на протестот група Македонци седеле во непосредна близина на Грчкиот конзулат. Откако ги забележале демонстрантите настанала вербална и физичка пресметка. Веднаш интервенирала полицијата и за кратко време тензиите се смириле.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top