недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 39 ново

Заложничка драма во Кабул: Талибанци упаднаа во најпознатиот хотел, се ликвидираат гости (видео)

Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите, а потоа почнале и да ги ликвидираат.

Како што јавува агенцијата TOLO news, полицијата го обиколила регионот и хотелот. Се стравува дека има голем број мртви.

Специјалците во секој момент треба да влезат во хотелот.Се претпоставува дека напаѓачите се талибанци.

Хотелот „Интерконтинентал“ беше мета на напад на талибанците во 2011 година, кога загинаа 21 човек, меѓу кои деветмина напаѓачи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top