сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 54 ново

Попови осветија противожарна цистерна од која верници полнеа света вода

Свештеници на Српската православна црква осветиле цела цистерна со вода од која верниците потоа полнеле шишиња и носела во своите домови.

Српските медиуми пишуваат за најинтересинот случај од прославата водици кој се случил во црква во Јагодина.

Покрај шест буриња од по 500 литри кои биле поставени во дворот на црквата Свети Петар и Павле, била донесена и противпожарна цистерна полна со вода.

Верниците сведочат дека и бурињата и цистерната на крајот од денот останале празни. Проценките се дека над 9 тони света вода била потрошена во оваа црква.

Извор: Религија.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top