вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 95 ново

Со патики и фармерки по крстот – Водици во село Болно (видео)

Водици или Богојавление е еден од најголемите христијански празници кој се празнува низ цела Македонија. Да погледнеме како помина празникот во село Болно, Ресен.

Во некои места, како Смилево на пример, капачите имаа помош и од публика за да го најдат крстот.

 

Извор: Паника.бе

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top