четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 50 ново

Еден загинат и над 20 повредени во сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Едно лице загина во една од вкупно 25 сообраќајки што се случија во текот на викендот на подрачјето на СВР Скопје. Во една незгода, едно лице се здобило со тешки телесни повреди, а полесно повредени се 21 лице во девет сообраќајки. Во 15 сообраќајки е причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Сто и шеснаесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, 11 возачи поминале на црвено светло, двајца не дале првенство на минување на пешаци, пет возачи се казнети за неправилно престројување и еден возач за неправилно престигнување.

Од сообраќај биле исклучени осум возачи кои возеле под дејство на алкохол, 35 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и четворица возачи почетници, како и едно технички неисправно возило и 25 нерегистрирани возила. Санкциониран бил и еден пешак кој не поминал на пешачки премин. Затекнати биле и 145 непрописно паркирани возила.

Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 141 возило.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top