вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 4 ново

Вечерва на полноќ сите немажени девојки треба да бидат будни

Постојат многу обичаи меѓу народот врзани за одредени празници. Така за денешниот голем празник-Василица се верува дека немажените девојки не треба да заспијат пред полноќ. Се смета дека ако заспијат девојките по полноќ, ќе сонуваат со кого ќе се омажат.

Денеска се крши леб или пита со паричка, која носи среќа и не е добро да се работи ништо дома.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top