вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 4 ново

И Црногорците ги учат децата од мали да мразат (ФОТО)

Не се полни со небулози само нашите учебници. Во учебник за четврто одделение од основно училиште во Црна Гора, наречен „Магија на читањето“, авторите Наташа Боровиќ и Соња Ашанин го дефинирале поимот панкер како оној што припаѓа на музичкиот панк-стил и посебен стил на облекување и однесување: грдо, валкано, нападно.

Сфаќаме дека одреден правец во музиката и придружниот стил на облекување не му се допаѓаат некому, но вакви етикети наметнати на 10-годишни деца се чинат како опасни за нивниот развој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top