петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Кирил Џајковски, „Фолтин“ и „Pluto’s Doubts“ вечерва на Вевчанскиот карневал

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски.

Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и гостите на Вевчани ќе ги забавуваат Чалгија саунд систем, Џамбо Агушев оркестар и Блага Петреска.

Кулминацијата на настанот е на 14 јануари кога ќе има василичарско оро на околу илјада маски. Карневалот ќе заврши во недела попладне со традиционалното палење на маските.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top