сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 78 ново

Храна која помага да се изборите со депресијата

Во последните неколку години бројот на луѓе кои патат од депресија е се поголем и поголем.

Многу од нив, со цел да се изборат против депресијата, земаат апчиња. Но, постои и природен и полесен начин за да се изборите против депресијата, а тоа е исхраната.

Се препорачува да консумирате:

Авокадо – го олеснува стресот

Црно чоколадо, предизвикува смиреност

Спанаќ, ја поттикнува продуктивноста и ефективноста

Аспарагус, поттикнува произведување на „среќни“ хормони

Банани, предизвикуваат релаксираност и ја побиваат анксиозноста

Боровинки, го чистат телото од антиоксидансите и го зголемуваат нивото на сератонин

Зелен чај, го активира мозокот создавајќи позитивно расположение

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top