среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 93 ново

Хрват и Србин во пријателска прегратка пред големото дерби вечерва на ЕП

Вечерва на отворањето на Европското ракометно првенство домаќинот Хрватска ја пречекува Србија (20.30 часот) во големото дерби на континенталниот шампионат.

Дуелот кој меѓу навивачите секогаш ги крева тензиите и создава закана за нови инциденти, меѓу спортистите е сосема поинаков. За ракометарите овој натпревар е едно големо спортско ривалство.

Двајца пријатели и соиграчи од Загреб решија да испратат силна порака со една заедничка фотографија.

Станува збор за хрватскиот репрезентативец Златко Хорват и Србинот Добривоје Марковиќ, чија пријателска преггратка е испратена преку службената страница на Загреб на Твитер.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top