сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 72 ново

Со багери се урива еднојазичноста во Македонија (фото)

Денес и вчера масовно се уриваат еднојазичните патоказни табли на патните правци низ Македонија. Уште вчера први настрадаа патоказните табли на патниот правец Прилеп-Битола-Охрид.

До нашата редакција пристигнаа фотографии на кои се гледа како багер отстранува табли на овој патен правец, дали причината за уривањето е новиот закон за јазици со кој се предвидува патоказните табли да бидат двојазични, засега е непознато.

Фотографиите се направени пред влезот за Битола, а од нив се гледа дека таблата која багерот ја товара во камион не е оштетена или уништувана, како и тоа дека одлично се познаваат напишаните патни правци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top