петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 93 ново

Инциденти во прифатниот центар на грчкиот остров Хиос

Материјална штета, 10 приведени од кои седум уапсени е билансот од вчерашната тепачка меѓу бегалци и мигранти во прифатниот центар ВИАЛ на грчкиот остров Хиос.

Инцидентите почнале синоќа пред 22 часот, а по интервенцијата на грчката полиција, по полноќ, ситуацијата била ставена под контрола, јави дописникот на МИА од Атина.

Причината за тепачката со камења и разни предмети е сѐ уште непозната.

Пренатрупаноста, долгиот процес по поднесеното барање за азил, лошите услови во прифатните центри како и нетрпеливоста меѓу мигрантите и бегалците од разни земји се дел од причините за тепачките и инцидентите што во минатото се случуваа во кампови на грчките острови

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top