петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 92 ново

Почина новинарот и писател Предраг Луциќ, еден од основачите на „Ферал Трибјун“

По тешка болест во Сплит почина Предраг Луциќ, угледен новинар, писател и режисер и еден од основачите на „Ферал Трибјун“, пишува „Н1“.

Луциќ е роден во 1964 година во Сплит. Тој беше еден од основачите и креатори на „Ферал Трибјун“, а на негова иницијатива се основа и библиотеката на „Ферал“. Од летото 2009 година во риечкиот весник „Нов лист“ пишуваше дневна колумна под наслов „Трафика“.

Заедно со Борис Дежуловиќ ја објавија „Greatest Shits“, Антологија на современата хрватска глупост, во 1998 година збирката песни „Хаику, хаику, ти ебам мајката“, 2003 година книгата „Љубовниците од Верона“, „Гусли и магли“ во 2013 година и други.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top