вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 31 ново

Спортист на годината 2017: Епитетот најдобар зад заслугите на црвено-црната „балерина“ Стојанче Стоилов (ФОТО)

Во рамки на манифестацијата за Спортист на годината, во организација на Агенцијата за млади и спорт, започна поделбата на наградите за најдобрите.

Во категоријата најуспешен машки состав, епитетот најдобар го понесе тимот на У21 фудбалската селекција, која го освои шестото место на младинското светско првенство.

Очекувано, за најдобар стратег е прогласен Шпанецот Раул Гонзалес кој со Вардар го оствари европскиот историски успех за македонскиот ракомет.

Кире Лазаров, капитенот на македонската репрезентација ја понесе наградата најуспешен во категорија спортист со посебни заслуги.

Во категорија најдобра спортистка, примариумот го доби каратистиката, Јована Георгиева, а најдобриот спортист за 2017. година, несомнено е капитенот на црвено-црните и пикерот на македонската ракометна репрезентација, Столе Стоилов.

Извор: Спортски

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top