вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 32 ново

Се појави животниче за кое се веруваше дека е изумрено (ВИДЕО)

Мулгара е вид торбар, животичне кое тежи цели 150 грама. Лови ноќе и главно се храни со инсекти.
Поради порастот на популацијата на мачки, кои се хранат со мулгара, овој вид е прогласен за изумрен. Сепак, се покажало дека тврдењето не е тпочно, зашто едно животинче неодамна било забележано во пустина во Нов Јужен Велс.
Иако е откриено дека видот сѐ уште постои, засега невозможно е да се пресмета колкава е популацијата на мулгара.ѓ
Научници планираат акции во кои ќе ги отстранат предаторите кои претставуваат потенцијална опасност за размножување на овој торбар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top