недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Ова се најлошите лозинки во 2017 година

Компанијата „СлашДата“ проучила повеќе од пет милиони лозинки кои се украдени и објавени оваа година и на основа на тие податоци состави листи на најлоши пасворди за 2017 година.

– Кратки  имиња, па и кратки зборови воопшто, како што се на пример „андреа“ е посебно опасно да се користат – вели Морган Слејн, извршен директор на „СплашДата“.

Ова е листата на најлошите лозинки за 2017 година:

1. 123456

2. password

3. 12345678

4. qwerty

5. 12345

6. 123456789

7. letmein

8. 1234567

9. football

10. iloveyou

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top