вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

Папата Франциск го прослави 81. роденден – Честеше торта со круша и цимет (видео)

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск вчера го прославил својот 81-ви роденден и ги повикал верниците на традиционалната неделна миса на плоштадот Свети Петар. Тој им посакал на присутните да бидат секогаш среќи и весеи, но и да ги тргаат децата подалеку од расправиите на возрасните.

– Децата патат кога се сведоци на проблемите во домот. Не треба да им се приредуваат такви сцени. Тие секогаш треба да растат во радост, истакнал тој во своето обраќање.

Тој по неделниот ручек имал голема торта со круши и цимет, а и самиот папа признал дека многу сака благи работи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top