вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 30 ново

Во Москва ќе се сретнат Путин и Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе отпатува во посета на Русија, каде треба да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин.

Се очекува Путин и Вучиќ да разговараат за воената соработка, по неодамнешната испорака од Русија на шест борбени авиони МиГ-29 на Србија. како и за планираната набавка на ракетни системи Бук-2 и Панцир.

Според Танјуг, двајцата претседатели ќе разговараат и за економската соработка и изградбата на гасоводот „Турски поток“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top