вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 5 ново

Во Скопје викендов 43 сообраќајки, две лица потешко повредени, 29 полесно

Две лица биле потешко повредени во една од вкупно 43 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 22 незгоди биле полесно повредени 29 лица, а во 20 била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Деведесет и седум возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, седум возачи поминале на крстосница на црвено светло, седум возачи не дале првенство на минување и 10 лица за неправилно престројување.

Од сообраќај биле исклучени 16 возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 20 возачи го управувале возилото пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и 23 нерегистрирани возила. Санкционирани биле и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин.

Затекнати биле 195 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 143 возила. Одделението за превенција при СВР Скопје денеска во рамки на сообраќајно воспитниот проект „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“ ќе реализира едукативни работилници со ученици од второ одделение во ООУ „Гоце Делчев“ во општина Илинден.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top