вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

Ким Џонг Ун утре ќе ја лансира најмоќната ракета на светот (видео)

Северна Кореја на 17 декември може да лансира нов моќен проектил на годишницата од смртта на бившиот претседател Ким Џонг Ил.

Таткото на сегашниот лидер Ким Џонг Ун почина пред 6 години и по тој повод утре ќе има многу манифестации.

Но, се очекува дека Пјонгјанг ќе ја искористи комеморацијата за лансирање на 17 проектил за 2017 година.

Од 2011 година Северна Кореја е многу агресивна со „нуклеаризацијата“.

Сегашниот лидер за две години извел повеќе тестирања од неговиот татко за 17 години.

Следното тестирање се очекува да биде најсилно досега.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top