вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 33 ново

Сексот е лек против стареење

Една нова студија тврди дека е неопходно да се води љубов барем еднаш неделно за да се направи сексот ефикасен и да почне позитивно да влијае на здравјето, според студијата на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

Научниците го следеа сексуалниот живот на 129 жени, а испитаниците дадоа податоци од задоволството за нивната врска, како и конфликти, поддршка од партнерот и интимноста.

Кога ги споредувавме тестовите со крв, се покажа дека оние кои имале секс барем еднаш неделно имале значително подолго теломери, кои се сметаа за одговорни за стареење.

Со текот на годините, теломерите во нашите клетки се распаѓаат и се намалуваат како резултат на стареење, јадење и пиење алкохол, велат научниците.

Редовниот секс може да го успори стареењето и да ги прошири теломерите, зачувувајќи ги клетките толку здрави. Оваа мала студија, секако, бара дополнителни истражувања.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top