недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Социјалните мрежи го уништуваат општеството, тврди поранешниот директор на Фејсбук

Поранешниот директор на Фејсбук, Чамат Палихапитиа, се приклучил кон критичарите на овој IT гигант, признавајќи дека чувствува голема вина поради работата на “алатите кои ја растргнуваат општествената ткаенина преку кои општеството функционира”.

Палихапитиа се вработил во Фејсбук во 2007-та година и станал потпретседател за раст на корисниците на Фејсбук, додека не дал отказ во 2011-тата година. Во текот на гостувањето на “Stanford Business School” во ноември кажал што мисли за својот поранешен работодавец и неговата општествена улога без никаква задршка.

“Краткотрајните јамки, стимулирани со допамин кои ги создадовме го уништуваат начинот на кој општеството функционира. Нема пристоен дискурс, нема сорабока, имаме дезинформации, невистини”, рекол тој, реферирајќи на облиците на он-лајн интеракција како “лајк, срце, палец горе…”.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top